Lymfatická masáž: Cesta ke zdravějšímu tělu i kráse

Lymfatická masáž: Cesta ke zdravějšímu tělu i kráse
11 července 2025 0 Komentáře Karolína Jandová

Všimli jste si, jak se poslední roky kolem lymfatické masáže doslova strhla lavina zájmu? Už to není jen výsada spa salonů pro bohaté nebo slavné. Lidé všech věkových kategorií si ji zapisují do diářů, ať už chtějí řešit otoky nohou, povadlou pleť, nebo zrychlit regeneraci po sportu. Přitom spousta docela obyčejných lidí ještě donedávna neměla ponětí, že máme v těle systém, který se jmenuje lymfatický, a že mu vůbec lze nějak pomoci. Tak proč je zrovna tahle masáž všude tolik skloňovaná, čím nás dostala a umí reálně něco, co jiné typy masáží nezvládnou?

Jak lymfatická masáž funguje a proč ji tělo potřebuje

Když se řekne detox, leckomu se vybaví smoothies s řapíkatým celerem nebo třídenní půst. A přitom je tu přírodní očistný systém zabudovaný přímo v našem těle – lymfatický systém. Ten neustále sbírá tekutiny, odpadní látky a toxiny z tkání, filtruje je přes uzliny a vrací očištěné tekutiny zpět do krevního oběhu. Jenže na rozdíl od srdce, které náš krevní oběh neúnavně pumpuje, lymfatický systém žádnou vlastní pumpu nemá. Hýbeme s ním hlavně pohybem svalů a dechem. Když sedíme celé dny u počítače, máme větší šanci, že se nám v těle začne hromadit voda a toxiny – a to už je zaděláno na otoky, únavu nebo chronické záněty. Právě tady lymfatická masáž vstupuje do hry.

Místo hlubokých a silných pohybů maséři používají lehoučké, plynulé tahy, skoro jako by nás hladili. Není v tom žádné kouzlo, ale chytrá práce s tlakem – správně dělaná masáž stimuluje proudění lymfy, což pomáhá rychleji odvádět tekutiny a vše, co v těle nechcete. K tomu přidejte, že podpůrně působí i na imunitní systém. Není to zbytečný luxus, ale reálná prevence nemocí. Tady nemá smysl čekat na zázrak po jedné návštěvě. Většina lidí pozoruje největší efekt při opakovaném chození, minimálně ve „vlně“ několika masáží za sebou. Hodně záleží na kvalitě provedení i vnímavosti těla.

Věděli jste, že podle dat Světové zdravotnické organizace trpí chronickými otoky dolních končetin až 2–3 % dospělých v Evropě? Čím víc jsme kvůli současnému stylu života nehybní, tím víc problémy s otoky a špatným prouděním lymfy nabývají na síle. Rozdíl mezi běžnou klasickou masáží a lymfatickou je pak znatelný v pocitu lehkosti a někdy až v rychlém zmírnění potíží.

Kdy sáhnout po lymfatické masáži – což problém řeší?

Někdo si lymfodrenáž dopřeje hlavně kvůli vzhledu – protože kromě lepšího odplavování odpadních látek si hodně lidí pochvaluje zjemnění celulitidy, rychlejší odtok otoků po operacích, úrazech, nebo třeba během těhotenství. Opravdu, ženy těhotné nebo po porodu jsou jedna z nejčastějších skupin, které tuhle péči hledají. Ale pozor, pro některé případy je nutné mít doporučení lékaře (například při vážnějších zdravotních potížích) a nelze ji dělat úplně každému. Pokud někdo trpí srdeční slabostí, má akutní zánět nebo nádorové onemocnění, je potřeba konzultovat nejdřív zdravotníka.

  • Chronické otoky končetin (lymfedém).
  • Podpora rekonvalescence po operacích a úrazech.
  • Zpomalený metabolismus nebo „únava nohou“ zejména u sedavého zaměstnání.
  • Péče v období po těhotenství nebo během hubnutí – urychlení úbytku vody pod kůží.
  • Léčba celulitidy – ačkoli nezmizí nikdy úplně, může se vizuálně zlepšit.
  • Problémy s imunitou – vhodné i při častých nachlazeních nebo otokech kolem očí.

Z klíčových údajů k využití: v České republice existuje podle České lymfologické společnosti v současnosti přes 800 certifikovaných pracovišť, kde lymfatické masáže provádějí školení terapeuti. Na bezpečnosti se opravdu lpí a není to žádná „zázračná TV reklama“.

Za zmínku stojí také použití strojové lymfodrenáže (tzv. presoterapie), kdy se člověk oblékne do speciálních návleků, které se střídavě nafukují a „tlačí“ zespoda na nohy, boky nebo ruce. Výsledek je rychlejší, ale lidskou ruční práci úplně nenahradí.

Nejčastější mýty a pravdy o lymfatické masáži

Nejčastější mýty a pravdy o lymfatické masáži

Ano, internet je plný polopravd. Někteří lidé čekají, že po jedné masáži odtečou za dva dny dvě kila, zmizí celulitida i vrásky. To prostě není realita. Co tedy čekat upřímně a co je jen blud?

  • Lymfatická masáž nerozproudí tuky, nespálí za vás sádlo. Pomáhá odplavit přebytečnou vodu a odpadní látky, což je skvělé jako podpora při hubnutí, ale ne zázračný způsob na shození centimetrů přes noc.
  • Pocit „lehkosti nohou“ není placebo – spousta lidí popisuje uvolnění bolesti a únavy ihned po proceduře. Je to díky rychlejšímu odtoku lymfy.
  • Nadměrné pití vody po masáži je doporučené skutečně jen pro urychlení vylučování škodlivin. Jeden den pijte více než obvykle, ale rozhodně se nutit do 5 litrů vody denně je zbytečné.
  • Masáž nebolí, často je až uspávající. Pokud ale začnete cítit bolest (hlavně v uzlinách), hlaste to masérovi.

Fakta potvrzuje například studie z roku 2023 publikovaná v Journal of Lymphology: při pravidelné lymfodrenáži 2x týdně po dobu 3 měsíců u 120 žen došlo k úbytku obvodu stehen v průměru o 1,3 cm a výrazné redukci pocitu těžkých nohou.

Efektivita lymfatické masáže (studie 2023)Výsledek
Úbytek otoků dolních končetin85 % pacientů
Pocit lehkosti, vymizení "těžkých nohou"78 % pacientů
Redukce obvodu stehenprůměrně 1,3 cm
Ústup bolesti či napětí64 % pacientů

Pravda je také to, že pokud někdo chce efekt opravdu trvalý, musí nejen přijít pravidelně na masáž, ale taky změnit způsob života. Pravidelný pohyb, vyvážená strava, méně alkoholu, žádné cigarety, snaha o kvalitní spánek. Masérka je super pomocník, ale váš životní styl je základ.

Tipy, jak lymfatický systém podpořit (i když se vám nechce na masáž)

Někdy není čas ani chuť na pravidelné návštěvy maséra. Nebojte, do jisté míry si s prouděním lymfy můžete pomoci i doma nebo třeba v běžném denním režimu. Psovi Marleyovi masáž taky vlastníma packama neudělám, ale to neznamená, že jeho systém nefunguje – pohyb je zázrak sám o sobě.

  • Denně zařaďte více chůze – i obyčejné rychlé procházky v přírodě párkrát týdně udělají pro proudění lymfy obrovský rozdíl.
  • Ráno po probuzení věnujte pár minut protahování – otáčení hlavou, houpání rameny, lehké pohyby nohou v leže.
  • Otužování má prospěch i pro lymfatiku – krátké sprchy střídavě teplou a studenou vodou podpoří proudění.
  • Při sedavém zaměstnání je fajn pravidelně měnit polohy, vstát zhruba každý půl hodiny a „převalovat“ kotníky nebo si třeba na chvilku stoupnout na špičky.
  • Nohy vzhůru – když máte čas přes den dát nohy na pár minut nad úroveň srdce, usnadníte odtok tekutin z chodidel i lýtek.
  • Použijte kartáčování nasucho – krátké tahy od konečků prstů směrem k srdci rozproudí lymfu i krev.
  • Pečujte o hydrataci, ale s rozumem – dvě sklenice vody ráno a průběžně přes den jsou lepší než hektolitry naráz.
  • Zkuste i doma jemné pohyby, vyhledejte návody na samostatnou lymfodrenáž obličeje, krku či horních končetin. Masírujte směrem k uzlinám, ale nikdy příliš silně.
  • Spěte aspoň sedm hodin, tělo si pak snáz poradí s toxiny i přebytečnou vodou.

Důležité je si uvědomit, že lymfatická masáž není módní vlnou, která zmizí s dalším wellness trendem. Je to tradiční metoda, kterou už ve starém Egyptě využívali vojáci po bitvách na uvolnění otoků a podpůrnou léčbu ran. Lidé dnes znovu objevují, co znali naši předkové. Její popularita roste nejen díky účinku na krásu, ale protože přináší i úlevu unavené duši. Když se zbavíte přebytečné vody, cítíte se mnohem lehčí i psychicky.

Netvrdím, že byste měli hned běžet na masáž pokaždé, když vás bolí hlava nebo otékají kotníky po dlouhém dni. Ale pokud v těle často pociťujete těžkost, únavu, napuchlá lýtka nebo se zotavujete po dlouhodobé nemoce – zkuste lymfatickou masáž zařadit do života. Nezaručím, že se změníte v supermana, ale dost možná budete překvapeni, kolik toho tělo zvládne, když mu trochu pomůžete.