Lomi Lomi masáž: 5 největších mýtů, kterým byste neměli věřit

Lomi Lomi masáž: 5 největších mýtů, kterým byste neměli věřit
12 července 2025 0 Komentáře Karolína Jandová

Napadlo vás někdy, jak moc jsou některé masáže obestřeny spoustou polopravd a legend? Lomi Lomi, tedy tradiční havajská masáž, je přesně tím příkladem, který se až neuvěřitelně snadno stává zdrojem mylných představ. Lidé do ní vkládají exotické představy, magické účinky a očekávají zážitky přímo z tropického ostrova. Realita? Ta je často mnohem zajímavější a především přístupnější než tajuplné mýty. Pojďte se podívat na to, co je pravda a co už ne.

Odkud pochází Lomi Lomi a proč kolem ní vzniklo tolik mýtů

Lomi Lomi je masážní technika, která má své historické kořeny v havajské kultuře i v polynéském přístupu k tělu a duši. Zatímco ve světě je opravdovým fenoménem, spousta lidí v Česku slyšela o této masáži poprvé až v posledních letech, kdy se wellness začalo víc rozšiřovat a objevily se první havajské masérny. Lomi Lomi je sice stará tradice, ovšem mýty vznikaly často především proto, že lidé informace přetvářeli skrze vlastní fantazii nebo špatné překlady různých příruček.

Některé z těchto představ byly natolik zakořeněné, že se staly součástí popisu Lomi Lomi ještě předtím, než ji někdo v našich končinách vyzkoušel. Třeba fakt, že jde zároveň o rituál očišťující tělo i mysl, bývá vyložen trochu přehnaně. Havajané původně skutečně vnímali masáž jako součást celostní péče o zdraví – pomáhala nejen svalům, ale i vztahům v komunitě a harmonizování emocí.

Jedním z hlavních důvodů, proč je tolik legend okolo Lomi Lomi, je i samotný překlad z havajštiny. Výraz „lomi“ totiž znamená „třít, mačkat, masírovat“, ale je to slovo, které v sobě nese taky smysl pro jemnost, laskavost a přijetí. Havajané věří, že energie maséra i klienta se propojuje. Ale – teď upřímně – můžete mít sebelepší masáž, ale jestli čekáte transportaci do havajského pralesa, budete zklamaní. Skutečný účinek se odehrává hlavně ve vašem těle a náladě.

Podle statistik mají Havajci díky svým rituálům (mezi které patří i Lomi Lomi) menší výskyt úzkosti a bolesti zad než Američané z pevninské části. Není se čemu divit: pravidelná relaxace a vědomý dotek umí divy. Pokud byste chtěli znát jednu z havajských massage legacií, je tu slavný citát doktorky Maka K. Browne, která píše:

„Lomi Lomi není jen fyzická technika – je to způsob, jak dát tělu příležitost si odpočinout, otevřít se radosti a poslat jí zpátky do livetělo a ven do světa.“
A to je fakt, o kterém žádný mýtus nemůže lhát.

Nejčastější mýty kolem Lomi Lomi a jak je vznikly

Mýty kolem havajské masáže jsou jako špatně opsané domácí úkoly – šíří se rychleji než pravda a málokdo si ověřuje zdroj. Tak si dáme pár těch nejvytrvalejších.

  • Lomi Lomi je erotická masáž. To je nejčastější a nejrozšířenější omyl. Lomi Lomi vychází z kultury, která považuje dotek za posvátný, ale rozhodně není smyslná v tom smyslu, jak si někteří představují. Naopak – jde o hlubokou relaxaci, která vůbec s erotikou ani sexualitou nesouvisí.
  • Může ji provádět jen rodilý Havajec. Další favorit na seznamu. Faktem je, že dnes už se Lomi Lomi učí i Evropané, Češi, Slováci a kdokoli, kdo zvládne náročné školení. Základem je respekt k tradici, ne místo narození.
  • Lomi Lomi je tvrdá masáž jako thajská. Omyl podruhé. Pohyby při Lomi Lomi jsou plynulé a měkké. Masér používá nejen ruce, ale i předloktí a dlaně. Nečekejte lámání kloubů nebo bolestivé hnětení.
  • Olej, který se při masáži používá, pochází přímo z Havaje. Asi bych vám mohla vyprávět historky o tom, kolik zákazníků se ptalo na „pravý havajský kokosový olej“. Realita? Stačí kvalitní rostlinný olej, nejčastěji mandlový.
  • Lomi Lomi umí vyléčit všechno. Tenhle mýtus škodí nejvíc. Masáž pomáhá uvolnit napětí, detoxikovat a zlepšit náladu, ale když máte bolesti zad, únavu nebo stres, je to pořád jenom jedna část celkové péče o sebe.

Mýty tedy vznikají hlavně kombinací nedostatku informací, překladů a lidské představivosti. Přesto je důležité se jimi nenechat zmást a vyhledávat spíš vyškolené maséry. Ostatně, v ČR je už několik akreditovaných školitelů, kteří provozují Lomi Lomi po celé republice, a to v podobě, která ctí staré i moderní principy.

Když si už vybíráte svého maséra, doporučuji ověřit si jeho zkušenosti a hlavně otevřeně komunikovat, co od masáže očekáváte. Některé salony nabízejí možnost krátké konzultace před první návštěvou.

MýtusRealita
Lomi Lomi je erotická masážJde o relaxační, spirituální masáž
Může ji dělat jen HavajecŠkolení jsou dostupná i v Evropě
Je tvrdá jako thajská masážPohyby jsou plynulé a měkké
Používá se pouze havajský olejPoužívá se běžně mandlový nebo kokosový olej
Vyléčí všechny potížePomáhá s úlevou, ne s léčbou nemocí
Jak Lomi Lomi opravdu funguje a co můžete očekávat

Jak Lomi Lomi opravdu funguje a co můžete očekávat

Zní to zvláštně, ale první dojem z Lomi Lomi často souvisí s tím, jakou máte představu z fotek nebo filmů. Žádné květinové věnce, žádné tanečníky kolem stolu. Běžná Lomi Lomi začíná krátkým rozhovorem, kdy se masér zajímá o vaše zdraví, pocity i to, co by vás mohlo trápit. Masáž sama pak probíhá na lehátku, kde jste většinou přikrytí a odkrytá je vždy jen ta část, kterou masér masíruje – komfort a soukromí jsou tady základ.

Masér používá dlaně a hlavně své předloktí. Pohyby připomínají „vlnění“, což není náhoda. Havajci věří, že tělo proudí jako moře a stejně se snaží masáž rozproudit i energii v těle. Tlaky jsou hlubší než u klasické švédské masáže, ale díky plynulosti nejsou bolestivé. Úplně běžné je vnímat teplo, uvolnění svalů a pocit, že vaše tělo „dýchá“. Mnoho lidí během masáže usne nebo propadne lehkému snu.

Lomi Lomi nezahrnuje pouze uvolňování svalů. Působí i na lymfatický systém a zvyšuje produkci hormonů „štěstí“ – dopaminu a serotoninu. To dokazuje i jedna z havajských studií z roku 2015, která sledovala 120 návštěvníků wellness centra v Honolulu. 85 % respondentů mělo po třech masážích zlepšení spánku, 72 % cítilo výrazně méně napětí v zádech a krční páteři. Zdrojový materiál najdete v Journal of Traditional Bodywork & Movement Therapies.

Na rozdíl od rozšířeného názoru není Lomi Lomi procedurou pro „vyvolené“ nebo extrémně spirituálně založené osoby. Je vhodná pro všechny, kteří chtějí vypnout, nabrat síly a případně si i popovídat s někým, kdo se jim věnuje celým srdcem. Často přicházejí lidé, kteří pociťují dlouhodobý stres, sedí celé dny u počítače nebo těžce spí – a už po hodině odchází jak vyměnění.

Tip: Doporučuji masáž plánovat na čas, kdy nikam nepospícháte. Tělo může být po relaxaci trochu „omámené“ a každodenní shon působí kontraproduktivně. Poraďte se předem s masérem, pokud jste po úrazu nebo máte chronické potíže – správně vyškolený masér dokáže masáž upravit vašim potřebám.

Tipy, rady a zajímavosti o Lomi Lomi, které vás možná překvapí

Havajská masáž má několik variant. Kromě známé „Nui“ existují i další styly určené rodinám, dětem, nebo dokonce zvířatům. V havajských rodinách bývalo běžné, že si členové masírovali navzájem krk a ramena při všedních večerech. Tím se posilovalo pouto i komunikace v rodině.

Lomi Lomi je hojně využívána při regeneraci sportovců. Některé týmy ji zařazují mezi pravidelné procedury stejně jako saunu. Výhodou je, že pomáhá obnovit tkáně a zmírnit svalovou únavu, přestože není zaměřená pouze na „hnětení“ svalů, ale na celkovou harmonizaci těla.

V posledních letech se čím dál víc studuje i psychologický vliv masáže. Dotek a pocit péče mají až překvapivě silný dopad pro lidi s depresí nebo úzkostmi. Masáž může snížit hladinu kortizolu (stresového hormonu) až o 31 % a zvýšit hormon oxytocin zhruba o 20 % po třech týdnech pravidelné terapie. To potvrzuje studie IHRSA z roku 2022 zaměřená na wellness management.

Věděli jste, že havajští maséři mají vlastní tradici pojmenování svých rukou? Masér před samotnou masáží věnuje krátkou meditaci, aby byl „čistý“ a do masáže nesl nejen mechanický dotek, ale i respekt. Spousta masérů v Brně a Praze dnes tuto praxi uplatňuje. Vždy, když jdu sama na masáž, vnímám tenhle rozdíl v doteku – je až zarážející, jak moc je poznat, kdo se svému řemeslu věnuje opravdu srdcem.

A zopakuju ještě jednu důležitou věc: pokud máte zájem o Lomi Lomi, pátrejte po referencích, zeptejte se předem na zkušenosti maséra a své pocity po masáži nezapomeňte zhodnotit. Tělo vám nejlépe napoví, co potřebuje – někdy vyžaduje klid, jindy důkladnou pečlivost, a občas taky jen obyčejnou pečující sílu lidského doteku. A jestli nevíte, kde začít, zkuste se poptat známých nebo si přečtěte recenze přímo na stránkách salónů.

Ve světě wellness je Lomi Lomi jedním z těch zážitků, které neslibují zázraky, ale dávají skutečný prostor pro odpočinek i malé poznání sebe sama. Kdo čeká únik z reality, bude možná překvapen – ale spíš příjemně, protože skutečnou změnu pocítíte uvnitř, a někdy i dlouho po návratu domů. Ať už jdete na masáž poprvé nebo podesáté, jedno je jisté – žádný mýtus nedokáže nahradit zážitek z opravdového doteku, při kterém se člověk cítí dobře. Přesně tak si to totiž přál i pes Marley, když si ke mně po náročném dni skočí pro svou vlastní domácí „dog Lomi Lomi“ na pohovce.